آبنمک سازمان آمریکا القاعده اطلاعات پاکستان

آبنمک: سازمان آمریکا القاعده اطلاعات پاکستان آمریکایی سازمان سیا اخبار بین الملل

کم‌کم به آخر دوران ماموریت‌شان نزدیک می‌شوند. ماموریتی که شاید جهت بعضی‌هاشان چهار سال دیگر تمدید شود. مردان راس ۱۸ وزارت‌خانه دولت اول روحانی فارغ از هر جناح‌ب

این ۱۸ نفر

این ۱۸ نفر

عبارات مهم : ایران

کم کم به آخر دوران ماموریت ارزش نزدیک می شوند. ماموریتی که شاید جهت بعضی هاشان چهار سال دیگر تمدید شود. مردان راس ۱۸ وزارت منزل دولت اول روحانی فارغ از هر جناح بندی و خط کشی، کارنامه ای چهارساله از خود به جا گذاشته اند که در آخر راه باید بررسی شود.

به گزارش ایسنا، بعد از آنکه در ۱۳ مرداد ۹۲ حسن روحانی با ادای سوگند در مجلس شورای اسلامی دولت یازدهم جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران را تحویل گرفت ۱۸ نفر را به عنوان وزرای پیشنهادی به مجلس معرفی کرد که از این میان وزرای پیشنهادی سه وزارت منزل (علوم، تحقیقات وفناوری، آموزش وپرورش و ورزش وجوانان) نتوانستند از مجلس نهم رای اعتماد بگیرند ولی در مهر ۹۲ وظیفه این سه وزارتخانه هم مشخص شد تا دولت یازدهم کار خود را با تمام قوا شروع کند. در میانه راه و در آبان ۹۵ بود که سه وزیر (فرهنگ وارشاد اسلامی، آموزش وپرورش و ورزش وجوانان) از قطار کابینه پیاده شدند تا دولت با آمدن وزرای تازه یکدست تر شود.

این ۱۸ نفر

کار اداره این ۱۸ وزارتخانه در طول این چهار سال سختى ها و آسانى ها های زیادی داشته و هرکدام از وزرا نقاط قوت و ضعفی داشته اند. ولی به هر حال نباید فراموش کرد هیچ وزیری دوست ندارد در دوران مسئولیتش وزارتخانه متبوعش با چالش و مسئله اساسی روبرو شود. داستان این ۱۸ وزارت منزل هم از این قاعده مستثنی نیست و هریک از وزرا در دوران فعالیت ارزش تلاش کرده اند وزارت منزل تحت امرشان به نحو احسن اداره شود.

برجام؛ میوه وزارت خارجه ظریف

کم‌کم به آخر دوران ماموریت‌شان نزدیک می‌شوند. ماموریتی که شاید جهت بعضی‌هاشان چهار سال دیگر تمدید شود. مردان راس ۱۸ وزارت‌خانه دولت اول روحانی فارغ از هر جناح‌ب

محمدجواد ظریف که با ۲۳۲ رای موافق به وزارت رسید به عنوان شخصی که با تحصیلات مرتبط و سال ها سابقه فعالیت در زمینه سیاست خارجی شایستگی حضور در راس دستگاه دیپلماسی کشور را داشت از همان روز اول کار خود ماموریت خاص ای را به عهده گرفت. به آخر رساندن مذاکرات پیچیده هسته ای که بیش از ۱۰ سال بی نتیجه ادامه داشت باری بود که بر دوش ظریف و همکارانش گذاشته شد. ظریف تمام تمرکز دو سال اول وزارت خود را روی مذاکرات هسته ای گذاشت و در طول این مدت مذاکره با آمریکا در طول برجام را به جریان انداخت (که قبل از آن مذاکره مستقیم بین وزرای دو کشور وجود نداشت) و آخر میوه برجام را به ثمر رساند.

بعد از برجام تعامل با اروپا مجددا از سر گرفته شد که حضور حدود ۷۰ مقام خارجی از روسای دولت تا وزرای خارجه در مقطع زمانی کوتاه مدتی بعد از برجام و حضور روسا و مقاماتی که بیش از ۱۲ سال به کشور عزیزمان ایران سفر نکرده بودند از اثرات آن به حساب می آید. دیدارهایی که منافع سیاسی و اقتصادی زیادی جهت کشور عزیزمان ایران به همراه آورد. از طرفی ورود کشور عزیزمان ایران به مذاکرات سوریه به عنوان یکی از محورهای گفت وگو، بازگشایی سفارت انگلیس که از سال ۸۸ ارتباط با آن قطع شده است بود، ارتباط خوب با چین و روسیه، تمرکز در اقتصاد و سیاست روی اروپا، بهتر شدن روابط با کشورهای آمریکای جنوبی و آفریقایی که به علت پررنگ شدن برجام کمتر دیده شد از جمله فعالیت های وزارت ظریف است.

از سوی دیگر کم شدن رابطه با عربستان و بعضی کشورهای حوزه خلیج فارس آن هم به علت بعضی سیاست های کلان و همچنین دشمنی این کشورها با ایران، رابطه پر سختى ها و آسانى ها با ترکیه که با شروع عنوان سوریه به سمت منفی شدن رفت ولی گسسته نشد و کم شدن ارتباط با شرق از جمله نقاط ضعف دستگاه دیپلماسی کشور در طول چهار سال وزارت ظریف محسوب می شود.

این ۱۸ نفر

علوی؛ اطلاعاتی مهربان

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود علوی وزیر هر لحظه خندان کابینه یازدهم است که مهربانی اش زیاد به اشخاص اطلاعاتی نمی خورد ولی در طول وزارتش به خصوص با تهدیدات گروه های تروریستی-تکفیری منطقه، کارها موثری صورت گرفته هست. البته کارها اخیر تروریستی در پایتخت کشور عزیزمان ایران باعث انتقاداتی به علوی شد که در برابر فعالیت های گسترده وزارت تحت امرش کاهی در برابر کوه به حساب می آید. علوی با ۲۲۷ رای اعتماد از مجلس وزیر شد.

کم‌کم به آخر دوران ماموریت‌شان نزدیک می‌شوند. ماموریتی که شاید جهت بعضی‌هاشان چهار سال دیگر تمدید شود. مردان راس ۱۸ وزارت‌خانه دولت اول روحانی فارغ از هر جناح‌ب

دستگیری عنصرهای تروریستی وابسته به داعش، دستگیری ۴۱ نفر از عنصرهای گروهک وهابی داعش در کشور، دستگیری باسرعت عنصرهای تروریست مرتبط با اقدام تروریستی تهران، ضربه به توطئه های سازماندهی شده است جریان های تکفیری تروریستی در آستانه دهه فجر، دستگیری اعضای شبکه های جعل ویزا و مانیفست کشور عراق، متلاشی کردن تیم ۱۲ نفره اشرار تروریست در شهرستان سردشت، شناسایی و دستگیری باند بین المللی قاچاق پیش ساز مواد مخدر در استان هرمزگان، ضربه به تیم تروریستی تکفیری در غرب کشور، ضبط وکشف مخفیگاه های گروه های تروریستی و محل دپوی مقادیر قابل توجهی کیت و ریموت های الکترونیکی، سلاح کلاشینکف، سلاح M۶ آمریکایی، نارنجک، کمربند و جلیقه انفجاری، چاشنی الکتریکی و لوازم ساخت بمب و وسایل مرتبط که جهت کارها تروریستی در داخل کشور مخفی شده است بود، کشف و خنثی سازی یکی از بزرگترین توطئه های تروریستی گروه های تکفیری وهابی در روزهای منتسب به حضرت خدیجه کبری (س)، کشف طرح جنایتکارانه سلسله بمب گذاری هایی در نقاط متعددی در عمق کشور که مشخصاً جهت مناسبت های متفاوت تدارک دیده شده است بود و بازداشت تروریست ها و ضبط تعدادی از بمب های آماده انفجار و مقادیر انبوهی مواد اولیه انفجاری، ضربه زدن و انهدام یک تیم تروریستی در استان سیستان وبلوچستان با همکاری مرزنشینان در جدار مرزهای شرقی کشور که قصد داشتند با انفجار بیش از ۱۵۰ کیلوگرم مواد منفجره در قالب ۱۰ مورد بمب در مسیرهای مواصلاتی مرزی در مناطق عمومی راسک-ایرانشهر را ناامن کنند، شناسایی و دستگیری یکی از سرشبکه های بین المللی قاچاق مواد مخدر با نام ر. ن با گذرنامه و اسناد جعلی در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)، به هلاکت رساندن هشام عزیزی معروف به ابوحفص البلوشی فرمانده سیاسی نظامی گروهک تروریستی انصارالفرقان و دو نفر از همراهانش و بسیاری کارها دیگر که به قول وزیر اطلاعات حتی صدای آن ها هم درنیامد از جمله فعالیت های وزارت سربازان گمنام امام وقت (عج) بوده است.

رحمانی فضلی و معضلی به نام انتخابات

این ۱۸ نفر

وزیر اصولگرای کابینه روحانی با ۲۵۶ رای موافق مجلس به وزارت رسید. نسبت به برگزاری انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی و پنجم خبرگان رهبری (سال ۹۴) از وزارت کشور عبدالرضا رحمانی فضلی بسیار تعریف شد، ولی در انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری (سال ۹۶) نسبت به او انتقاداتی صورت گرفت؛ هرچند برگزاری انتخاباتی با این حجم از مسابقه و همکاری نمی توانست بدون حرف و حدیث باشد.

راه اندازی مجدد منزل احزاب، پیگیری حل مساله شرکت پدیده مشهد در معاونت اقتصادی وزارت کشور، پیگیری اجلاس اقتصاد مقاومتی و مسئولیت شخص وزیر کشور در سه استان در این زمینه، پیگیری و جلسات راجع به پرسشها آسیب های اجتماعی که مورد تاکید رهبر انقلاب بود و ایجاد تسهیلات جهت فعالیت احزاب با دادن مجوز به احزاب تازه در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب از جمله کارها چهارساله وزارت منزل زیر نظر رحمانی فضلی است.

دستاوردهای وزارت دفاع دهقان

سردار حسین دهقان که از استادی دانشگاه تا قائم مقامی وزارت دفاع را در کارنامه داشت مثل سایر وزرای دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح در این چهار سال تلاش کرد به تقویت بنیه دفاعی کشور و ایجاد دستاوردهای دفاعی تازه بپردازد. او با ۲۶۹ رای موافق مجلس، سیزدهمین وزیر دفاع جمهوری اسلامی شد.

وبگاه و نخستین ژئوپرتال مکانی کشور، طرح کالیبراسیون ارتفاع سنجی ماهواره ای، فاز اول شبکه ایستگاه های دائمی مرزی، سلاح های انفرادی کلاشنیکف ۱۳۳، سلاح تک تیرانداز ۷.۱۲ میلیمتری نصر، رادیونرم افزارمالتی باند حمایلی واسع ۱ و نصر ۲، سامانه شبیه ساز میدان مین، رادار آتش یاب نوید، رادار تصویربردار شاهد، رادار مواظبت ساحلی دریادار، سامانه فرودگاهی تکن موبایل، سامانه فرودگاهی ADSB، محصولات پدافندی و لیزری جدید، جت آموزشی بومی کشور با نام کوثر، پهپاد تاکتیکی مواظبت شناسایی و مسلح مهاجر ۶، موشک کروز ضدکشتی نصیر، موشک هوابه هوای فکور، سامانه پیشرفته بازرسی کامیون و کانتینر، کرار نخستین تانک پیشرفته بومی کشور و بالگرد ملی صبا ۲۴۸ تنها بخشی از دستاوردهای وزارت دفاع دهقان بودند که در این دوران از آن ها رونمایی و بهره برداری شد.

پورمحمدی و وزارت مجهول

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی در دولت احمدی نژاد وزیر کشور بود و با ۲۰۱ رای موافق مجلس به وزارت دادگستری دولت روحانی رسید. پورمحمدی وزیر وزارت منزل ای است که همچنان حوزه فعالیت اش جهت خیلی ها مجهول هست. وظیفه مهم وزارت دادگستری داشتن نقش رابط بین دولت و قوه قضاییه است و اگر لایحه قضایی وجود داشته باشد قوه قضاییه آن را تنظیم کرده و وزارت دادگستری آن را به مجلس می برد.

با این حال بهتر شدن وضع تعزیرات و مبارزه با قاچاق و پرونده های قاچاق که زیرمجموعه تعزیرات هستند، راه اندازی زیرمجموعه هایی از جمله معاونت حقوق بشر و بین الملل که یکی از وظایف اش پیگیری به زندانی های ایرانی خارج از کشور هست، ایجاد کمیته مبارزه با فساد و کنوانسیون حقوق کودک که با شرکت ملل ارتباط دارد و گزارش ارائه می دهد و همچنین پیگیری لوایح قضایی به وسیله معاون پارلمانی وزارت منزل از جمله فعالیت های وزارت دادگستری پورمحمدی محسوب می شود.

قراردادهای نفتی زنگنه، بازگشت پرقدرت به اوپک

ژنرال نفتی کابینه هرچند تنها ۱۶۶ رای موافق از مجلس گرفت ولی نشان داد که با توجه به سابقه اش می داند چطور از بعد ثروتمندترین وزارت کابینه بر بیاید. بیژن نامدار زنگنه به علت خاستگاه اصلاح طلبی اش با مخالفت های زیادی روبرو شد ولی بعد گرفتن سهم کشور عزیزمان ایران از اوپک کاری نبود که هر کسی بتواند آن را انجام دهد ولی زنگنه توانست.

با مشخص شدن آثار برجام فروش نفت کشور عزیزمان ایران زیاد شد و تولیدی که به روزانه یک میلیون بشکه رسیده بود در این مدت به نزدیک سه میلیون بشکه رسیده هست. با تحریم های بین المللی، اوپک سهم کشور عزیزمان ایران را کم و دیگر کشورهای عضو را زیاد کرده بود ولی زنگنه توانست در این مدت کشورهای نفتی عضو اوپک را راضی کند تا سهم کشور عزیزمان ایران را بعد بدهند. این کار با حضور عربستان کار آسانی به حساب نمی آمد ولی امروز کشور عزیزمان ایران توانسته سهم سابق خود را از بازارهای نفتی دنیا را داشته باشد. صادرات میعانات هم در آخرهای سال ۹۵ به ۴۰۰ هزار بشکه رسید که توانایی رسیدن به ۶۰۰ هزار بشکه را هم دارد. برخورداری از میدان های یکسان نفتی و تعامل با شرکت های بزرگ دنیا (مثل حضور توتال و قرارداد بیست ساله ۵ میلیارد دلاری) همچنین رونمایی از قراردادهای تازه نفتی متفاوت با قبل که جهت سرمایه گذاری جذابیت بیشتری دارد و البته مالکیت مخزن به غیر داده نمی شود و مناقصه توسعه میادین نفتی (که نخستین آن آزادگان) هست، از دیگر کارها زنگنه به حساب می آید.

پیشرفت پارس جنوبی و بهره برداری از پنج فاز مهم و برابر شدن سهم کشور عزیزمان ایران با قطر، بهره برداری از لایه های نفتی پارس جنوبی جهت نخستین بار و در فاز دوم استفاده از سیستم های افت فشار (مثلا در قرارداد توتال در فاز ۱۱ جهت نخستین بار از سیستم افت فشار استفاده می شود که اگر جواب بدهد تعمیم پیدا می کند)، ارتقای پالایشگاه هایی که مازوت زیادی مصرف می کردند و نوسازی و بهسازی آن ها با سرمایه گذاری خارجی (مثل آبادان با حضور چینی ها)، زیاد کردن تولید گاز، استفاده نیروگاه ها از گاز طبیعی (که باعث کم کردن آلودگی هوا می شود) از کارها دیگر وزارت نفت زنگنه هست.

البته سهم کم کشور عزیزمان ایران از بازار گاز دنیا با توجه به ذخایر عظیم گازی موجود در کشور انتقادی است که از وزارت نفت مطرح می شود ولی با این وجود تلاش جهت زیاد شدن سهم کم گاز کشور عزیزمان ایران از طریق سواپ گاز تلاش صورت گرفته است.

چیت چیان آب و برق می رساند

حمید چیت چیان با ۲۷۲ رای موافق دومین وزیری بود که مجلس رای اعتماد بالایی گرفت. تخصص او و وزارت منزل اش رساندن آب و برق به منزل های ایرانیان است.

برق رسانی به کلیه روستاهای بالای ۱۰ خانوار و برق دار کردن ۲۱۵۲ روستای کشور، آب رسانی به روستاها با نشانه زیاد کردن تعداد روستاهای برخوردار از شبکه آب مطمئن و پایداری در تامین آب شرب روستاها به میزان ۵ هزار و ۲۲۶ دِه با حدود چهار میلیون نفر جمعیت، مدیریت تامین آب شرب مطمئن و پایدار جهت شهروندان و کم کردن تعداد شهرهای دارای تنش آبی از ۵۷۰ شهر در سال ۹۲ به ۳۰۱ شهر در سال ۹۵، زیاد کردن ظرفیت راه اندازی شده است نیروگاهی از طریق ساخت، راه اندازی و راه اندازی ۵۴ واحد نیروگاهی در ۱۳ استان با ظرفیت ۷ هزار و ۹۲۶ مگاوات، کم کردن ۴.۵ درصدی تلفات شبکه توزیع برق، مهار و تامین آب از طریق بهره برداری از ۲۳ سد در ۱۶ استان و آبگیری هفت سد در شش استان، ساماندهی، احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی به عنوان منابع استراتژیک آب کشور، احداث ۱۸ تسویه منزل تازه آب با ظرفیت ۸۵۰ هزار مترمکعب در شبانه روز در ۱۶ استان، واگذاری و راه اندازی ۲.۲ میلیون فقره انشعاب تازه آب شرب شهری، ۱.۶ میلیون فقره انشعاب تازه فاضلات شهری و ۶۸۰ هزار فقره انشعاب تازه آب روستایی، گشایس ال سی جهت پنج طرح در حوزه های آب، برق و فاضلاب از محل تسهیلات فاینانس خارجی به ارزش ۶۳۱ میلیون یورو و تعداد ۱۰ طرح مهم با استفاده از تسهیلات بانک های توسعه ای بین المللی به ارزش ۹۲۲ میلیون دلار، جذب سرمایه گذاری غیردولتی در بخش آب و فاضلاب با انعقاد ۹۹ قرارداد به ارزش ۶۲ هزار میلیارد ریال، صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق به میزان چهار هزار و ۲۰۰میلیون دلار و صادرات برق به کشورهای همسایه به میزان ۳۲ میلیارد کیلووات ساعت و به ارزش سه هزار و ۳۱۶ میلیون دلار تنها بخشی از کارها چهارساله وزارت نیروی چیت چیان به حساب می آید.

نعمت زاده؛ پدر کابینه

وزیر ۷۲ ساله جهت وزارت اش از مجلس ۱۹۹ رای اعتماد گرفت. از جمله انتقاداتی که به محمدرضا نعمت زاده مطرح می شود سن بالای او جهت وزارت است ولی پدر کابینه با پنج دوره سابقه وزارت به نوعی پدر صنعت کشور عزیزمان ایران هم محسوب می شود و اشراف همه جانبه ای نسبت به حوزه فعالیت اش دارد.

کارگروه تخصیص تسهیلات به صنایع کوچک و راه اندازی صندوق جهت پرداخت وام به آن ها، کم کردن جرایم نابخشوده بانکی که باعث تعطیلی بسیاری از کارخانه های تولیدی شده است بود (شش هزار که به کمتر از دو هزار رسید)، تعطیلی سایت های سیاسی ماشین و راه اندازی سایت هایی با بهره وری بالا، همکاری و سرمایه گذاری در بخش ماشین از سوی طرف خارجی و حضور کشور عزیزمان ایران ماشین و سایپا تنها با استفاده از فناوری های روز، تهیه دستورالعمل ساماندهی واردات ماشین (مثلا در دولت قبل یک سری از واردات با ارز دارو انجام می شد) که با این آیین نامه هر کسی ماشین وارد می کند باید خدمات بعد از فروش به مشتری ارائه دهد، امضای قرارداد پژو و پیش قرارداد رنو با ایدرو و سیتروئن با سایپا (که سیتروئن تا فاز اجرایی هم پیش رفته) و اجازه واردات فقط به نمایندگی های رسمی از کارها نعمت زاده ای است که بسیاری از اتحادیه ها از نوع مدیریت اش رضایت دارند.

آرامش طیب نیا و کم کردن تورم

وزیر جوان کابینه با ۲۷۴ رای موافق بالاترین رای اعتماد را در کابینه یازدهم از مجلس گرفت. علی طیب نیا آرامش عجیبی دارد که شاید با همین آرامش توانسته تورم بالای ۴۰ درصد ابتدای دولت را به کمتر از ۱۰ درصد برساند. هرچند این کم کردن تورم باعث زیاد کردن رکود شد که البته در اقتصاد به خصوص در شرایطی که وزارت اقتصاد و دارایی به طیب نیا رسید یعنی شرایط رکود تورمی این اتفاق اجتناب ناپذیر بود.

شاخص ترین اقدام وزارت طیب نیا کنترل تورم و رساندن آن از ۴۵ درصد به ۹ درصد و رساندن رشد اقتصادی از منفی ۶.۸ به ۱۲ درصد بود که البته بخشی از این رشد مربوط به نفت هست. ساماندهی بدهی های دولت و ایجاد بازار بدهی، زیاد کردن چشمگیر سهم مالیات در بودجه و جایگزینی به جای نفت با اموری مانند پیش برد طرح جامع مالیاتی و گسترش پایه های مالیاتی و شناسایی بعضی فراریان مالیاتی، اصلاح فضای کسب و کار از طریق راه اندازی سامانه و کشف مجوزهای زائد (در حدود ۲ هزار و ۲۰۰ مجوز که بیش از ۵۰۰ مجوز لغو شد)، رسیدن رتبه کشور عزیزمان ایران از ۱۵۲ در بانک جهانی به ۱۱۸ و مبارزه با قاچاق کالا و ارز و رساندن قاچاق از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۲.۵ میلیارد (که آینده نگری تا آخر امسال زیر ۱۰ میلیارد است) از کارها دیگری است که می توان از آن به عنوان فعالیت های وزارت طیب نیا نام برد.

نام آخوندی و هواپیما به هم گره خورد

وقتی نام عباس آخوندی مطرح می شود ناخودآگاه نام هواپیما هم به ذهن می رسد. آخوندی از مجلس ۱۵۹ رای اعتماد گرفت و نوسازی ناوگان هوایی کشور عزیزمان ایران از جمله کارها مهم او به حساب می آید که جهت این کار خرید هواپیماهایی از غول های دنیا مثل ایرباس، بویینگ، ای تی آر با ۲۶۰ قرارداد نهایی (۲۰۰ کشور عزیزمان ایران ایر و ۶۰ آسمان) صورت گرفت و ۷۳ تفاهم نامه امضا شد.

پیگیری وصل شدن استان های باقی مانده به شبکه ریلی (کرمانشاه و همدان وصل شد، ارومیه، رشت و خط دوم پردیس در چند ماه آینده نهایی می شود و کردستان و اردبیل در دولت دوازدهم پیگیری خواهد شد)، وارد کردن فناوری های نوین ریلی مثل خطوط سریع، برقی سازی، نوسازی خطوط قدیمی و راه آهن حومه ای اولویت مهم وزارت راه وشهرسازی در بخش ریلی بود.

در بخش بندر و دریا پیگیری طرح های توسعه بنادری مثل شهید رجایی، امیرآباد، امام خمینی (ره)، انزلی و پیگیری خاص گسترش بندر چابهار (که بعد از سال ها هند در آن سرمایه گذاری نهایی کرد) صورت گرفت. با کنار رفتن تمام تحریم های دریایی بعد از برجام بزرگ ترین لاینرها در کشور عزیزمان ایران حاضر شدند و حضور شرکت های خدمات رسان جهت اپراتوری بنادر از دیگر کارها دریایی دوران آخوندی است.

در بخش راه پیگیری پروژه های آزادراه های مهم مثل تهران- شمال بعد از ۲۰ سال (قطعه یک تا پاییز و زمستان و قطعه دو و سه تا آخر سال ۹۹ تکمیل می شود) صورت گرفت. سبک شدن بدهی چند هزار میلیاردی دولت به پیمانکاران راه ساز با طرح مالی انتشار اسناد خزانه هم در وزارت راه ادامه دارد.

مهم ترین انتقاد به آخوندی در بخش مسکن است که با توجه به فروش تراکم جهت سال های طولانی و اشباع بازار مسکن از نظر توزیع یک میلیون واحد خالی وجود داشت و با وجود اینکه دولت وام های مسکن را زیاد کردن داد، بورس مسکن را فعال کرد و سود تسهیلات را پایین آورد ولی پرسشها ناشی از گذشته باعث باقی ماندن رکود در این بخش شد که کارشناسان امید به رونق نسبی در آن دارند.

واعظی؛ وزیر سیاسی در وزارت منزل اقتصادی

محمود واعظی که از موسسان حزب اعتدال وتوسعه است یکی از سیاسی ترین اشخاص کابینه به حساب می آید که با ۲۱۸ رای اعتماد در راس یک وزارت منزل اقتصادی یعنی وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات قرار گرفته هست. موضع گیری ها و فعالیت های سیاسی واعظی به خصوص در این آخرهای موجب انتقاداتی به او شد. او این روزها هم عضو کارگروهی است که در حال بررسی اعضای احتمالی کابینه آینده هستند.

مهم ترین اقدام وزارت ارتباطات واعظی زیاد کردن پهنای باند و سرعت اینترنت بود. اتفاقی که با توجه به گسترش اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … و انتقال سریع اطلاعات حتی تاثیر خود را در انتخابات اخیر هم گذاشت. برطرف انحصار نسل های بالای اینترنتی (۳ و ۴)، ایجاد شبکه ملی اطلاعات و زیاد کردن تعامل با بخش شخصی از دیگر کارها واعظی در دوران وزارت اش است.

حجتی هر لحظه پرکار

محمود حجتی نجف آبادی یعنی کار و کار و کار. او که هشت سال منزل نشین بود و به پرورش شترمرغ می پرداخت با روی کار آمدن دولت روحانی دوباره به کابینه بازگشت تا مانند هر لحظه بی سروصدا فقط کار کند.

اولین اقدام او راستی آزمایی آمارها و ارقام بخش کشاورزی (که به دروغ ا علام می شد) و اصلاح و نهایی کردن آن ها و برنامه ریزی بر اساس این آمار به جای آمارسازی بود. اقدام دوم اش اجرای قوانین مصوب مجلس که بلاتکلیف بودند یا ابلاغ نشده بودند و یا ابلاغ می شدند و اجرایی نمی شدند به حساب می آید.

خودکفایی گندم از فعالیت های افتخارآمیز وزارت جهاد کشاورزی حجتی هست. خرید تضمینی گندم از کشاورزان امروز از ۴ میلیون تن ابتدای دولت به بیش از ۱۱.۵ میلیون تن در سال ۹۵ رسیده و دوسال پیاپی ادامه داشته که جهت سال آینده هم همین حدود آینده نگری می شود. از طرفی تراز بازرگانی کشاورزی (نسبت واردات به صادرات) رو به اصلاح است و از هشت میلیارد دلار به حدود سه میلیارد دلار رسیده یعنی پنج میلیارد اصلاح پیدا کرده است که این اتفاق ناشی از قطع واردات بی رویه (گندم، برنج، شکر و روغن خام) و زیاد کردن قیمت مواد غذایی صادراتی بوده است.

ساماندهی آبیاری و تقویت و توسعه سیستم های نوین آبیاری و مدیریت منابع آبی (که باعث صرفه جویی در مصرف آب شده) اقدام دیگر حجتی در دوران وزارت اش هست. یکی از پرسشها بحران آب ناشی از عدم مدیریت منابع آب بود که در دولت قبل چهار برابر چاه غیرمجاز بدون حساب و کتاب حفر شد و باعث هدررفت هر سال ۲۰ میلیارد مترمکعب آب بود ولی در دولت یازدهم جلوی توسعه و زیاد کردن چاه های غیرمجاز گرفته شد و با هماهنگی وزارت نیرو (هرچند با روندی کند) چاه های غیرمجاز مسدود شدند. طرح احیای دشت های ۵۵۰ هزار هکتاری ایلام و خوزستان هم از دیگر اقداماتی است که در این مدت صورت گرفته است.

قاضی زاده هاشمی؛ محبوب الوزرا

وزیری که با ۲۶۰ رای به وزارت رسید خیلی سریع به یکی از وزرای محبوب کابینه بدل شد. چشم دکتر متمول در وزارت منزل اش با طرح تحول سلامت بیشترین خدمت را به مستضعفین کرد تا محبوبیت اش در جامعه هم زیاد شود. هرچند این طرح به خصوص در جامعه پزشکان منتقدانی دارد ولی کم کردن هزینه های درمانی و کم شدن فشار آن بر جامعه باعث شده است تا پشتیبانان پر و پا قرصی هم داشته باشد.

بعد از طرح تحول سلامت و کم کردن پرداخت از جیب مردم، جلوگیری از ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان، نوسازی و هتلینگ بیمارستان ها، کم کردن قیمت داروها و زیاد کردن دسترسی به آن ها، اصلاح تعرفه های خدمات درمانی، تکمیل منزل های بهداشت با تمرکز بر حاشیه کلان شهرها، زیاد کردن تخت های بیمارستانی و برخورداری بیش از ۸۰ درصد مردم از پرونده الکترونیک سلامت از دیگر اقداماتی است که در طول دوران وزارت قاضی زاده هاشمی صورت گرفته است.

ربیعی و یک خروار کار

علی ربیعی در وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی علاوه بر یک خروار کاری که بر سرش ریخته با میلیون ها ایرانی سر و کار دارد که هر کدام توقعات به حق خود را دارند. او که با ۱۶۳ رای وزیر شد هر بخش وزارت منزل اش را ساماندهی کند پرسشها در بخش دیگر سر بر می آورد.

اما با این وجود پوشش بیمه همگانی سلامت که ۱۱ میلیون نفر بدون بیمه تحت پوشش بیمه قرار گرفتند، برگزاری سلسله جلسات هم اندیشی جهت کودکان کار که باعث شد تعدادی از آن ها ساماندهی شوند و تعدادی بازمانده از تحصیل به مدرسه بازگردند، ایجاد سامانه خدمات رفاهی، عضویت کارگران ساختمانی در تامین اجتماعی، ساماندهی نسخ پزشکی و تصمیمات خاص در شورای عالی بیمه جهت پوشش بیمه ای بعضی داروهای خاص از جمله اقداماتی بوده که ربیعی در وزارت منزل شلوغ اش انجام داده است.

فرهادی میراث خوار سرپرست ها

با رای عدم اعتماد مجلس به جعفر میلی منفرد بعد از سرپرستی جعفر توفیقی این رضا فرجی دانا بود که با ۱۵۹ رای موافق به وزارت علوم، تحقیقات وفناوری رسید ولی عمر وزارت اش به یک سال هم نکشید و وزیر محبوب دانشجویان، مغضوب نمایندگان و به وسیله مجلس نهم استیضاح و برکنار شد. بعد از او محمدعلی نجفی به سرپرستی وزارت منصوب شد و محمود نیلی احمدآبادی و فخرالدین احمدی دانش آشتیانی هم نتوانستند از مجلس رای اعتماد بگیرند تا آخر میراث سرپرست ها به محمد فرهادی رسید و او با کسب ۱۹۷ رای موافق توانسته تا کنون وزیر علوم باقی بماند.

تصویب و اجرای طرح آمایش آموزش عالی(کاهش ظرفیت مراکز آموزشی و عدم صدور مجوزهای جدید، بازبینی رشته های آموزش عالی، تاسیس رشته های کاربردی، برنامه ریزی جهت حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم)، ورود بخش شخصی به حوزه تجهیز و ساخت خوابگاه های دانشجویی و زیاد کردن ظرفیت خوابگاهی، زیاد کردن سقف انواع وام های دانشجویی (که شاخص ترین آن ها زیاد کردن وام های دکتری از ۳ میلیارد تومان به ۱۱۰ میلیارد تومان بود)، گسترش ارتباطات بین الملل و قرار گرفتن ۱۳ دانشگاه کشور عزیزمان ایران در سطح دانشگاه های برتر دنیا، زیاد کردن تعداد حضور دانشجویان خارجی در داخل کشور، زیاد کردن میزان بورسیه های کوتاه مدت تحصیلی به دانشجویان دوره دکتری یا اعطای وقت مطالعاتی از اقداماتی بوده که در این چهار سال در وزارت پرتلاطم علوم، تحقیقات وفناوری صورت گرفته است.

دانش فانی نشد

برای وزارت آموزش وپرورش ابتدا محمدعلی نجفی که هنوز هم میان معلمان محبوب است به مجلس معرفی شد ولی نتوانست رای اعتماد بگیرد و این علی اصغر فانی بود که با ۱۸۵ رای موافق وزیر شد. دو سال بعد فانی به خاطر بعضی انتصابات در وزارت منزل اش به وسیله نمایندگان مجلس نهم استیضاح شد ولی دوباره رای اعتماد گرفت تا به کارش ادامه دهد ولی بالاخره اختلافات داخلی در وزارت منزل کار دست اش داد تا یکی از سه وزیری باشد که در پاییز تغییرات کابینه یازدهم کنار می رود. بعد از او فخرالدین احمدی دانش آشتیانی که نتوانسته بود به وزارت علوم برسد با ۱۵۷ رای موافق سکان وزارت آموزش وپرورش یعنی پرجمعیت ترین وزارت منزل کشور را در دست گرفت.

رتبه بندی معلمان بااهمیت ترین طرحی بود که در دولت یازدهم در وزارت آموزش وپرورش انجام شد تا بالاخره معلمان ساماندهی شوند. پرداخت بخش عظیمی از مطالبات معوق معلمان (۱۰ هزار میلیارد)، استقرار نظام ۶، ۳، ۳ و پایه دهم، آوردن هدایت تحصیلی از پایه ۱۰ به ۹، پرداخت حقوق حق التدریس ها در بند حقوق معلمان (که باعث آخر معوقات آن ها شد) از اقداماتی بود که در این وزارت منزل پرجمعیت انجام گرفت.

صالحی امیری به جای جنتی پسر

وقتی علی جنتی با ۲۳۴ رای موافق وزیر فرهنگ وارشاداسلامی شد خیلی ها از تفاوت نحوه فکرش با پدرش آیت الله احمد جنتی متعجب شدند ولی این تنها تفاوت جنتی کوچک با بزرگ نبود بلکه بخش زیادی از کسانی که روی فرهنگ حساسیت و البته با بدنه فرهنگ فاصله داشتند سیاست های علی جنتی را نپسندیدند و آن قدر فشار آوردند تا در فصل تغییرات کابینه جنتی استعفا دهد. هرچند پا بعد کشیدن های پی در پی جنتی در پرسشها متفاوت یکی از عوامل کنار رفتن او بود. بعد از جنتی معاون اش سیدعباس صالحی به سرپرستی وزارت ارشاد رسید و آخر سیدرضا صالحی امیری با کسب ۱۸۰ رای موافق وزیر فرهنگ وارشاداسلامی شد. وزیری که زیاد از عمر وزارت اش نمی گذرد.

ساماندهی مطبوعات در کارگروهی با حضور مدیران مسئول و درجه بندی رسانه ها جهت فعال تر شدن بخش شخصی (که یارانه بر اساس آن پرداخت می شود و نشریات دولتی به عنوان رقیب بخش شخصی یارانه کمتری می گیرند)، راه اندازی سیستم توزیع نشریات و اشتراک رایگان(که باعث زیاد کردن مخاطب مطبوعات شد)، راه اندازی سینمای هنر و تجربه و رونق سینمای مستقل، برگزاری موفق جشنواره های فیلم و تئاتر فجر، زیاد کردن چشمگیر سالن های سینما (که باعث رونق سینما شد)، تعویض گروه کارشناسی ممیزی های چاپ و ساده گیری در ممیزی ها بعضی از کارها وزارت منزل عریض و طویل فرهنگ وارشاداسلامی بوده که البته به خاطر حاشیه های زیادش چندان به چشم نیامده است.

سلطانی فر؛ فعلا هیچ

وزارت ورزش وجوانان از آن وزارت منزل هایی است که گویا گره ای در کارش وجود دارد و شاید به همین علت است که مدیر جمهور قصد دارد ورزش و جوانان را از هم تفکیک کند. در ابتدای دولت مسعود سلطانی فر، سیدرضا صالحی امیری و نصرالله سجادی نتوانستند از مجلس جهت وزارت رای اعتماد بگیرند تا محمود گودرزی با ۱۹۹ رای موافق وزیر ورزش وجوانان شود. گودرزی هنگامی که آمد اکثرا با او موافق بودند و هنگامی که استعفا داد اکثرا از استعفایش استقبال کردند! بعد از گودرزی معاون قهرمانی اش یعنی نصرالله سجادی به سرپرستی وزارت ورزش رسید تا آخر مسعود سلطانی فر با ۱۹۳ رای موافق به وزارت ورزش وجوانان برسد.

عمر وزارت سلطانی فر هم چون صالحی امیری و دانش آشتیانی زیاد نبوده تا بتواند چیز خاصی از خود نشان دهد ولی به هر حال در مدت حضورش تنش نسبت به دوره وزیر قبل با فدراسیون های ورزشی کمتر شده است و وزیر ارتباط خوبی روسای فدراسیون ها دارد و در این مدت وضع بودجه فدراسیون ها هم کمی بهتر شده است هست. گرفتن مجوز لباس بسکتبالیست های دختر با نامه وزیر از فدراسیون جهانی یکی از کارها جالب و موثر سلطانی فر در این مدت بوده است.

به نظر می رسد با آخر یافتن کار کابینه یازدهم، مدیر جمهور روحانی قصد دارد بعد از بررسی نقاط ضعف و قوت وزارت منزل ها و البته تفکیک بعضی از آن ها اعضای دولت دوازدهم را پرنشاط تر و کارآمدتر از دولت یازدهم گزینش کند تا مسیری که از ابتدای سال ۹۲ با سکان داری خود روحانی شروع شده است در سال ۱۴۰۰ به سلامت و با موفقیت طی شود.

واژه های کلیدی: ایران | اعتماد | فعالیت | میلیون | ایرانی | ایرانیان | وزارت کار | وزارت دفاع | وزارت علوم | وزارت کشور | وزارت خارجه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs